ИБ ДП ПОЛИТИКА ЗА УПИС ВО ПРОГРАМАТА

Филозофија

Оваа политика е креирана да поддржи академски напредок, да обезбеди предизвик и податливост на понудените предмети, но и да им овозможи на надворешните кандидати да имаат пристап до нашиот образовен систем.

Сите потенцијални ученици/родители треба да присуствуваат на ИБ ДП ориентација за да бидат информирани за ДП, за предизвикувачката природа на понудените предмети, очекувањата од предметот, основните барања, академската чесност, содржините на предметот и политиката и процедурата за упис.

Сите ученици кои ќе изберат да аплицираат се поканети да пополнат формулар за апликација, вклучувајќи изјава дека ја прочитале ИБ ДП, дека се согласиле со предметите што се нудат, како и со ригорозната природа на програмата и академските рокови.

Критериуми за упис

Ученици од АГС

• Учениците што веќе се запишани во АГС мора да има минимална завршна оценка Б во секоја од предметните групи: јазик/усвојување јазик/литература; поединци и општество; и науки и математика;
  • Тест од најмалку Б2 напредно ниво;
  • Мотивациско писмо.

Надворешни кандидати

• Екстерните ученици (вклучувајќи и средногодишна програма – MYP) мора да имаат минимум финална оценка Б во секоја од предметните групи: јазик / усвојување јазик / литература; поединци и општество; и науки и математика;
  • Една препорака од наставникот од 9 и 10 одделение која се однесува на однесувањата, мотивацијата и присуството на учениците;
  • Оригинал сведителства од 9 и 10 одделение средно образование во Република Северна Македонија, или ако се од странство, верифицирани од Министерство за образование (документи за нострификација);
  • Тест од најмалку Б2 напредно ниво;
  • Мотивациско писмо.

Трансфер ученици

• Учениците кои се префрлуваат од други училишта на ИБ ДП се добредојдени. АГС ќе соработува со родителите и другите координатори на ДП за да обезбеди што е можно полесна транзиција.

Потребни документи

• Формулар за апликација во АГС ИБ ДП;
  • Потврда за платена школарина/такса;
  • Фотографија на кандидатот во мал формат;
  • Сведителства од АГС или друго училиште;
  • Медицински документ во случај на значајна здравствена состојба;
  • Кандидатот мора да потврди (образец за потврда на курсот АГС ИБ ДП) кои предмети ќе бидат земени како СН (стандардно ниво) или ВН (високо ниво);
  • Препорака за екстерниот студент;
  • Копија од пасош;
  • За странски ученици – дозвола за престој;
  • Сите други сертификати се добредојдени.

Интервју

• Покрај презентирањето на нивното образование, сите ученици ќе имаат интервју кое исто така ќе ја покаже нивната подготвеност за оваа предизвикувачка програма и нивните јазични способности.

Упис

• По разгледување на сите доставени документи и тестот/интервјуто, училиштето ќе донесе одлука за прием. Ако АГС смета дека кандидатот има недоволно познавање на јазикот или несоодветна академска подготовка, неговата апликација може да биде одбиена.

АГС ИБ ДП ПРИЕМНА ПОЛИТИКА
АГС ИБ ДП АКАДЕМСКА ПОЛИТИКА НА ЧЕСНОСТ